Słowa Jerzego Zawyejsikiego „Drzewa nie istnieją osobno ani samotnie. Tym, co je łączy, to korzenie”  stały się mottem obchodzonego 18 marca 2024 roku Jubileuszu 75-lecia Szkoły Podstawowej nr 8 im. Karola Wojtyły w Sosnowcu. Tego dnia na deskach pobliskiego Teatru Zagłębia nasi utalentowani uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali niezwykle poruszające widowisko, które przepełnione było emocjami, muzyką, śpiewem i wspomnieniami.

Występ artystyczny poprzedzony był krótkim filmem przygotowanym przez panie Annę Śladowską i Karolinę Federowicz, który w symboliczny sposób łączył przeszłość z teraźniejszością. Wystąpiła w nim Pani Grażyna Dyląg-Puta - córka pierwszej wicedyrektor szkoły Zdzisławy Poros, która podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi początków Ósemki. Obecna przewodnicząca szkoły, Julia Jamrozik, dopełniła tę nostalgiczną opowieść, mówiąc o tym, jak rozwija się nasza szkoła w ostatnich latach. 

https://drive.google.com/file/d/1ZTpoM3Hp7g29dXn8Mq2u-KLGqwWq4Hhx/view?usp=sharing

Uroczystość uświetnili swą obecnością znamienici goście: przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele Rady Miasta, Kuratorium Oświaty w Sosnowcu, urzędów, policji, straży miejskiej, instytucji kulturalno-oświatowych, diecezji sosnowieckiej, ZHP, dyrektorzy sosnowieckich szkół, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele Ósemki, przedstawiciele Rady Rodziców, przyjaciele szkoły oraz oczywiście nasi uczniowie i nauczyciele. 

Po występie artystycznym, dawni dyrektorzy naszej szkoły zostali obdarowani pamiątkowymi statuetkami. Zaproszeni goście podczas wzruszających i nostalgicznych wystąpień złożyli na ręce Pani Dyrektor Beaty Grygutis kwiaty, listy gratulacyjne i wyjątkowe prezenty. Wielkim zaskoczeniem i niezwykle miłą niespodzianką było przekazanie szkole przez Pana Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego „czeku” na 600 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na termoizolację szkoły.

Po uroczystościach w teatrze, wszyscy zostali zaproszeni do szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Następnie goście mogli zwiedzić niedawno wyremontowaną szkołę i podziwiać przygotowaną z tej okazji wystawę dawnych zdjęć i kronik. W salach lekcyjnych wyeksponowano prace uczniów, a cały budynek udekorowany był balonami, plakatami, banerami i kwiatami, które tworzyły wyjątkową atmosferę tego dnia. 

Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na poczęstunek i jubileuszowy tort. Dzięki współpracy z Technikum Gastronomicznym nr 3, nasi goście zostali przyjęci na najwyższym poziomie. Wspólnie spędzony czas sprzyjał rozmowom i wspomnieniom związanym z naszą szkołą.

O godzinie 16:00 drzwi naszej szkoły ponownie zostały otwarte, a tym razem jej progi przekroczyli nasi drodzy absolwenci – ze wszystkich niemal roczników! Wspaniale było widzieć naszych kochanych wychowanków z ubiegłych lat, ale prawdziwym wzruszeniem była wizyta tych, którzy uczęszczali do Ósemki w latach 50, czy 60. To świadczy o wielkim przywiązaniu do ósemkowej rodziny i sile społeczności, którą tworzymy. Goście zostali przywitani przez chór Bellisimo, z którym wspólnie odśpiewaliśmy hymn szkoły. Odbył się również koncert gwiazd programu The Voice of Poland oraz naszego chóru. Absolwenci mogli spędzić czas z kolegami, koleżankami i nauczycielami w przygotowanej na to popołudnie kawiarence. Rozmowom, wspomnieniom, objęciom i wzruszeniom nie było końca! 

To był niezwykły dzień, pełen emocji i wspomnień, który na długi czas pozostanie w naszej pamięci.

Następnego dnia, 19 marca, cała już społeczność szkolna świętowała 75-lecie naszej kochanej Ósemki. 

Większość lekcji poświęcona była „urodzinom” szkoły i odbywała się w radosnej oraz uroczystej atmosferze. Uczniowie przygotowywali torty, laurki, prace plastyczne, poznawali historię szkoły, oglądali wystawy, kroniki i stare zdjęcia. Wszyscy chcieli uczcić ten wyjątkowy dzień. 

Dwuosobowe reprezentacje klas starszych wzięły udział w quizie terenowym z poszukiwaniem kodów QR, dowodząc swojej szerokiej wiedzy na temat naszej szkoły. Konkurs zorganizowały panie: Karolina Federowicz, Beata Galicka, Małgorzata Marek i Olga Kaźmierska. 

Wszyscy uczniowie mieli okazje uczestniczyć w zaprezentowanym ubiegłego dnia, niezwykle poruszającym i pięknym widowisku słowno-muzycznym przygotowanych przez ich kolegów i koleżanki pod kierunkiem p. Eweliny Adamczyk, Elżbiety Szyjki, Anny Śladowskiej, Katarzyny Bugaj, Kamili Wybraniec-Jakóbik. Występom aktorskim towarzyszył chór szkolny Bellisimo prowadzony przez Panią Klaudię Mastalerz, instrumentaliści i tancerki. Był to spektakl pełen wzruszeń, ale i radosnych chwil wspólnego śpiewu oraz tańca. 

Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział we flashmobie na boisku szkolnym, podczas którego wspólnie uformowali jubileuszowe cyfry 75 oraz serce, co zostało uwiecznione przez dron.

Tego dnia każdy uczeń i uczennica otrzymali pamiątkowe plakietki z logo szkoły, które od dzisiaj podczas dni galowych będą pełniły funkcję znanych z dawnych lat tarczy szkolnych. Działał również „sklepik”, w którym można było kupić pamiątkowe gadżety związane z Ósemką. 

To był wspaniały dzień dla naszej ósemkowej rodziny, który dowiódł, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania przyjaźni, rozwijania pasji i odkrywania siebie. 

  • ZDJĘCIA

Z okazji Jubileuszu, Pani Karolina Federowicz i Beata Galicka wraz z zespołem uczniów przygotowały specjalny numer gazetki szkolnej „Lolek”.

W ramach obchodów jubileuszu nasze polonistki, panie: Karolina Federowicz, Ewelina Adamczyk i Beata Galicka zorganizowały konkursy literackie pt. „Życzenia dla Ósemki” i „Mój ulubiony dzień w Ósemce – kartka z pamiętnika”. Nagrody w konkursach zostały wręczone podczas apelu wielkanocnego, a zwycięskie prace opublikowano w gazetce szkolnej. 

Odbyły się również konkursy plastyczne: „Moja szkoła w przyszłości” (p. Joanna Frychel-Imiolczyk) oraz „Cztery pory roku Ósemki” (p. Anna Śladowska).