Drużyna Harcerska

Skauting nie jest czymś, co się robi na obozie i zbiórkach, tylko jest to nowy sposób życia.”

Olga Drahonowska – Małkowska 

22 czerwca w Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym odbyło się uroczyste zakończenie roku harcerskiego. Na harcerzy czekała gra terenowa z elementami INO (Impreza Na orientację). Po znalezieniu kryjówki Wodza Kazimierza, urządziliśmy ognisko. Zbiórkę zakończyliśmy zabawami w Parku Jordanowskim i pysznymi lodami.

Dnia 22.05.2017r. odbyła się gra miejska. Harcerze z całego Sosnowca odwiedzali  miejsca, do których na co dzień wstęp jest wzbroniony. Nasza drużyna zaczęła od punktu w Straży Miejskiej, gdzie pracownik straży opowiadał nam o swoim zawodzie. Tam dostaliśmy zadania, które musieliśmy wykonywać idąc na inne punkty: rozszyfrowanie tytułów piosenek, które musieliśmy śpiewać przy punktach. Drugim punktem był Urząd Miejski. Urzędnik oprowadził nas po placówce, opowiadał nam, gdzie i co się odbywa. Następny punkt to pierwsza pomoc i zachowanie się w nagłych zdarzeniach. Jeden z druhów symulował atak padaczki, a my udzieliliśmy mu pierwszej pomocy. Trzecim punktem było pogotowie ratunkowe, a naprawdę to karetka.

W kwietniu i w maju zdobywaliśmy wspólnie Krajoznawczą Odznakę Miasta Sosnowiec. Zwiedziliśmy wiele zabytków, przygotowaliśmy piękne plakaty i zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Efekty naszej pracy zaprezentujemy we wrześniu, na wystawie, którą urządzimy w szkole.

W kwietniu uczestniczyliśmy w Festiwalu Piosenki Harcerskiej. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki: harcerską i rock n’ rollową. Nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca, ale i tak wspaniale się spisaliśmy.

Co roku w Warszawie odbywa się "Rajd Arsenał" organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów. Rajd upamiętnia akcję odbicia Rudego (harcerza AK) z rąk Gestapo 26 marca 1943r. Od 1976r. rajd ma charakter imprezy ogólnopolskiej. Druhna Karolina postanowiła, że nasza drużyna po raz pierwszy weźmie udział w rajdzie. Do zgłoszenia musieliśmy dołączyć filmik, który sami nakręciliśmy. Pokazaliśmy na nim, jak uczymy się samoobrony. Ze względu na ograniczenie wiekowe i liczbowe do Warszawy wraz  z druhną Karoliną pojechało 5 druhenek i 2 druhów z naszej drużyny. Zakwaterowani zostaliśmy w jednej z warszawskich szkół. Po krótkim odpoczynku wraz z harcerzami z innych drużyn braliśmy udział w zwariowanych grach i zabawach w średniowiecznym stylu.

W marcu nasza drużyna pomagała w organizacji Dnia Otwartego Szkoły. Oprowadzaliśmy przedszkolaków, wspieraliśmy nauczycieli w prowadzeniu zajęć i staraliśmy się godnie reprezentować naszą szkołę.

4 marca reprezentacja naszej drużyny w składzie Tomek i Gosia Sitko oraz Ola Manterys uczestniczyła w Mistrzostwach Pływackich Chorągwi Śląskiej ZHP. Udało nam się zdobyć dwa brązowe medale – brawo Tomek Sitko!

W lutym, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Myśli Braterskiej, czyli międzynarodowe święto harcerzy. Obchody trwały u nas cały miesiąc, a rozpoczęły się zbiórką na bardzo ważny i aktualny temat sytuacji uchodźców we współczesnym świecie i sposobów udzielania im pomocy. 22 lutego obdarowaliśmy wszystkich nauczycielami symbolicznymi kartkami  z życzeniami z okazji DMB, a 23 lutego odbyła się wspólna impreza drużyny harcerskiej i gromady zuchowej połączona z grą oraz Tłustym Czwartkiem.

Dnia 22 grudnia odbyła się wigilia drużyny. Prócz tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd i wielkiego obżarstwa, harcerze rywalizowali w świątecznych konkurencjach i świetnie się bawili.

Dnia 08.12.2016r. z okazji mikołajek harcerze wybrali się do  Furii w Dąbrowie Górniczej. Furia to pierwsze na Śląsku i Zagłębiu Centrum Gier Fabularnych ulokowane w 5-ciu kondygnacyjnym budynku po dawnej ciepłowni o powierzchni 2000 metrów kwadratowych stylizowanym na podziemną bazę wojskową. Gdy dotarliśmy na miejsce, podzieliliśmy się na pięć grup po pięć osób. Każda grupa dostała po dwa walkie-talkie a każdy uczestnik dostawał latarkę. W grze brało udział dwóch aktorów: dobry i zły. Dobry dawał nam wskazówki i zadania do rozwiązania, za które dostawaliśmy czarne prostokąty zwane czarnym złotem. Zły zaś nas gonił, a gdy kogoś z nas złapał w ramach okupu musieliśmy dać mu czarne złoto, przez co mieliśmy mniej punktów.

Dnia 1 grudnia nasza drużyna uczestniczyła w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła". Wykonaliśmy piękne scrapowe kartki świąteczne (tylko ten brokat!) smile

W dniu 29.11.2016 r. w naszej szkole odbył się bal andrzejkowy dla zuchów i harcerzy. Każdy musiał przyjść w stroju ulubionego bohatera z bajki lub książki. Zuchy przebrały się za smerfy ponieważ  zdobywali sprawność smerfa. Harcerze zaś przygotowywali wróżby andrzejkowe. Na początku każdy podchodził do stanowisk i wróżył sobie: kim będzie w przyszłości, jakiego będzie miał męża lub żonę, za ile lat wyjdzie za mąż albo się ożeni, ile będzie miał dzieci, jakie będzie miał życie, gdzie będzie mieszkał i wiele, wiele innych wróżb. Następnie był mały, słodki poczęstunek. Później wszyscy razem stanęliśmy w kręgu w którym pląsaliśmy, śpiewaliśmy i bawiliśmy się. Zabawa andrzejkowa przebiegała tak wesoło i radośnie, że nawet nie zorientowaliśmy się kiedy dobiegła końca. To był dzień pełen wrażeń i emocji!

Dnia 24 listopada reprezentacja naszej drużyny uczestniczyła w konkursie plastycznym Hufca Sosnowiec. Wykonywaliśmy własnoręcznie piękne ozdoby świąteczne: bombkę, aniołka, choinkę, gwiazdkę i bałwana. Mimo drobnych komplikacji udało nam się ukończyć wszystkie prace i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

Dnia 4 listopada braliśmy udział w harcerskiej grze miejskiej pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Rywalizacja była zacięta, ale nasze druhny i druhowie świetnie się przygotowali i wykonywali wszelkie zadania bezbłędnie! Dzięki temu ... wygraliśmy! W nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymaliśmy 2  piękne namioty!

Jak co roku, nasza drużyna pod koniec października wybrała się na cmentarz przy al. Mireckiego, by z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych zapalić symboliczne znicze na grobach harcerzy, którzy odeszli na wieczną służbę.

Dnia 01.10.16r. odbyło się rozpoczęcie roku harcerskiego  w Maczkach. Pogoda była idealna. Było ciepło a niebo bezchmurne. Wszystkie sosnowieckie drużyny harcerskie spotkały się  na boisku szkolnym i każda drużyna dostała mapę oraz koperty z zadaniami. Drużyny wyruszały co 15 minut. Pierwszym naszym punktem był zabytkowy most kolejowy, gdzie odbyła się mała lekcja historii. W drugim punkcie podzieliliśmy się na grupy. Każda miała inne zadanie: rozbijanie namiotów, przygotowanie kuchni polowej, mierzenie długości lampy za pomocą metrowego patyka, a  kończąc na zorientowaniu mapy tak aby wskazał północ. Następny punkt był zlokalizowany w lesie, w którym słuchaliśmy opowieści o dzielnicy Maczki.