Aktywni Błękitni

7 maja naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie  w Gliwicach z prelekcją na temat "Znaczenia wody dla życia na ziemi".  Uczniowie klasy 7a i 7b mieli okazję posłuchać o źródłach wody oraz jej deficytach, o wykorzystywaniu wody w przemyśle, rolnictwie, czy gospodarstwach domowych oraz zanieczyszczeniach wód w naszym regionie. Pod mikroskopami oglądaliśmy przygotowane przez siebie preparaty z larwami komara, czy glonami. Dziękujemy bardzo po raz kolejny za wizytę.
#AktwyniBłękitni

W klasach 7 w ramach zajęć z chemii poruszaliśmy temat wody. Woda jak wiemy to jedyna substancja występująca w środowisku naturalnym we wszystkich trzech stanach skupienia: ciekłym (powszechnie znanym), stałym (lód, śnieg, grad) oraz gazowym (para wodna). Ta jakże cenna substancja, bez której nie będzie życia na ziemi, w ostatnim czasie przechodzi ciężkie chwile - dość, że jest jej coraz mniej to jeszcze dodatkowo coraz bardziej ją zanieczyszczamy.

Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celebrowaliśmy go również my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych. W klasie 7a na lekcjach chemii zastanawialiśmy się ile wody zużywa się w przemyśle, a ile w rolnictwie i zaciszu domowym.

Za zrealizowane działania edukacyjne w roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła zdobyła certyfikat "Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie".

31 maja naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej w Gliwicach. Przyjechali do nas z prelekcją na temat dlaczego musimy dbać o wodę oraz  jak wygląda jej obieg. Liczne ciekawostki o tym ile Polska ma zasobów wody oraz ile wody zużywamy na wyprodukowanie niektórych rzeczy zaskoczyła wszystkich uczniów.

W ramach obchodów Dnia Ziemi w szkole ogłoszono konkurs na „Zawieszkę na drzwi promującą dbanie o wodę”. Technika wykonania zawieszki była dowolna. Liczył się pomysł i kreatywność uczniów. Do konkursy zgłosili się uczniowie zarówno klas młodszych jak i starszych. Przyznano nagrody w kategorii klas I-III i IV-VIII.

22 marca obchodzimy dzień wody.Z tej okazji,w ramach programu "Aktywni Błekitni" rozmawialiśmy w klasie 7a o zasobach wodnych w naszej okolicy. Zastanawialiśmy się,czy Polsce grozi susza,a jeśli tak,to czy my zdążymy podjąć działania aby jej zapobiec. Owocem tej dyskusji były plakaty,które można zobaczyć w klasie biologiczno-chemicznej.#AktywniBłekitni

W tym tygodniu klasa 7b aktywnie uczestniczyła w zajęciach chemii poszerzając swoją wiedzę na temat wody. Uczniowie dowiedzieli jaka jest czystość naszych zbiorników wodnych i dlaczego trzeba o nie dbać. Poznaliśmy też miejsca zagrożone deficytem wody a także możliwe działania człowieka wspomagające racjonalne gospodarowanie woda. Na koniec w burzy mózgów szukaliśmy odpowiedzi jak zadbać o wodę w naszym lokalnym środowisku.

W  roku szkolnym 2022/2023 wszyscy uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu Aktywni Błękitni To szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.