Regionalny konkurs recytatorski

27 listopada 2023 roku mieliśmy przyjemność zorganizować już V Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Wielkich Mistrzów: Szymborskiej, Miłosza i Herberta. W tym roku jury w składzie: Pani Dyrektor Beata Grygutis, mgr Agnieszka Kołodziejczyk oraz mgr Agnieszka Duzyc wyłoniło laureatów.

Informujemy, że zmianie ulega termin organizowanego przez naszą szkołę Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Wielkich Mistrzów (Herbert-Szymborska-Miłosz). Zgłoszenia przyjmujemy do 22.11.2023, konkurs odbędzie się 27 listopada 2023 roku o godzinie 9:00.

Zapraszamy do udziału uczniów klas 7-8 z zagłębiowskich szkół.

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich uczniów kl. 7-8 zagłębiowskich szkół do udziału w Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wielkich Mistrzów (Herbert-Szymborska-Miłosz).
Regulamin konkursu (pobierz)
Termin zgłoszeń: 30 października 2023 roku
Termin konkursu: 6 listopada 2023 roku, 9:00

Wisława Szymborska, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1996 r., cieszy się niesłabnącym światowym rozgłosem dzięki swojej poezji, która korzystając z ironicznego języka komentuje naszą rzeczywistość. Gdy nie pisała, tworzyła kolaże i wyklejanki, które kipiały poczuciem humoru oraz trafnymi obserwacjami świata. W stulecie urodzin poetki, proponujemy konkurs na kolaż inspirowany twórczością i życiem Wisławy Szymborskiej.

"Nic dwa razy się nie zdarza..." Pod tym hasłem 24 listopada w naszej szkole odbył się wieczorek poetycki, podczas którego wręczono nagrody w IV Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wielkich Mistrzów. W blasku świec, przy akompaniamencie fortepianu, laureaci konkursu oraz nasi uczniowie prezentowali wiersze Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

24 października 2022 r. w naszej szkole odbył się IV Regionalny Konkurs Poezji Wielkich Mistrzów: Herbert, Szymborska, Miłosz. Młodzież zachwycała jury w składzie: Małgorzata Chojnacka-Lewandowska, Anna Żyła, Olga Kaźmierczak swoją wrażliwością i interpretacjami tekstów.

W tym roku odbyła się kolejna edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem uczestnicy mierzyli się z twórczością Wielkich Mistrzów - W. Szymborskiej, Z. Herberta i Cz. Miłosza. To było niezwykłe spotkanie młodych ludzi z poezją, własną wrażliwością i interpretacją.

Dnia 25 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 8 im. Karola Wojtyły w Sosnowcu odbył się po raz drugi  Regionalny Konkurs Recytatorski.  W tym roku poświęcony był poezji Wisławy Szymborskiej. Młodzież z sąsiadujących miast oswajała teksty noblistki, prezentując je przed jury w składzie :

Agnieszka Okońska Bałaga – aktorka Teatru Zagłębia – przewodnicząca

Szczepan Dyrka – historyk, mentor Teatru Umownego,

Ewelina Adamczyk – polonistka, opiekunka szkolnego koła teatralnego „Zza kurtyny”

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie 7 i 8 klasy szkół podstawowych z całego regionu. Repertuar recytatora stanowi jeden utwór poetycki. Łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut. Placówki szkolne i pozaszkolne mogą zgłosić maksymalnie dwóch recytatorów.  W przypadku dużej liczby chętnych, prosimy o przeprowadzenie eliminacji szkolnych.

W piątek 26 października 2018 roku nasza szkoła była organizatorem Miejskiego Konkursu Poezji i Prozy Zbigniewa Herberta, jako że ten poeta, prozaik, eseista został uznany patronem roku 2018. Uczniowie klas VII i VIII z sosnowieckich szkół recytowali, niełatwe przecież, teksty Herberta z ogromną dojrzałością, wyczuciem i odpowiednim ładunkiem emocjonalnym.