Obecna sytuacja dla wszystkich z nas jest trudna, ale postaraj się:

* Zaakceptować swój stan emocjonalny - w sytuacji kryzysowej masz prawo czuć niepokój, strach, apatię, lęk czy złość.

* Traktować zmianę jako wyzwanie, z którym dasz sobie radę!

* Wykorzystać ten czas na naukę, nadrobienie zaległości, czytanie książek, rozwijanie zainteresowań, hobby, domowe porządki, rozmowy z bliskimi, wspólne gry itp.

* Odreagować złe emocje - porozmawiaj o tym, posłuchaj ulubionej muzyki, zajmij się tym, co cię uspokaja, relaksuje, poćwicz, oddychaj głęboko, wyśpij się.

* Utrzymać rytm dnia codziennego.

* Zachować zdrowy dystans - pomaga w tym terapia humorem (śmieszne filmy, memy, zabawne zdjęcia).

Dostosuj się do nowej sytuacji - ułóż plan dnia wraz z codziennymi czynnościami i obowiązkami:

* Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania - pobudka, śniadanie np. o godz. 8.00, od 9.00 do 13.00 nauka, z dziesięciominutowymi przerwami po 30 minutach wytężonej pracy,  (w czasie tych przerw odpocznij, zjedz drugie śniadanie, przytul zwierzaka, posłuchaj muzyki, zrób krótką gimnastykę, może idź na krótki spacer z psem. Unikaj korzystania ze smartfona, gdyż trudniej będzie wrócić do pełnej koncentracji). Ustal, których przedmiotów będziesz się uczyć danego dnia oraz ile czasu na nie przeznaczasz.

* Uporządkuj swoje miejsce nauki, schowaj przedmioty, które Cię rozpraszają. Przewietrz pokój. Wyłącz telefon i telewizor. Na biurku zostaw tylko niezbędne przedmioty.

* Pij wodę, jedz regularnie. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywach, owocach, orzechach ). Unikaj słodyczy, chipsów i słodkich napojów.

* Wyznacz sobie choć mały cel - dlaczego TY chcesz się uczyć?

- bo chcę żeby Mama się uśmiechnęła,
- chcę skończyć piątą klasę,
- dam radę! nauczę się wzorów na pola figur! potrafię!
- chcę wynaleźć lekarstwo na wirusa,
- chcę mieć spokój, żeby rodzice już tyle nie mówili ucz się ucz się...

KAŻDY POWÓD JEST DOBRY JEŚLI JEST DLA CIEBIE WAŻNY :)

Polecamy też artykuł https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

Sytuacja jest niecodzienna, ale w domu jesteś bezpieczny. Zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami, dbaj o siebie, często myj ręce, zrób coś, co sprawia Ci przyjemność, a na co wcześniej nie miałeś czasu.

Pamiętaj, że w każdej sprawie możesz do nas napisać poprzez dziennik elektroniczny – pedagog szkolny  Anna Żyła i psycholog szkolny Agnieszka Duszyc.