W dniu 9 stycznia 2017r. o godz. 10.00 uczniowie z Eco Erasmus+ Club dokonali pierwszej obserwacji meteorologicznej w naszym projekcie. Tego samego dnia w szkołach partnerskich uczniowie przeprowadzają pomiary składników pogody: temperatura powietrza, opady, zachmurzenie, prędkość, kierunek i siła wiatru, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne. Takie pomiary będziemy wykonywać raz w miesiącu przez cały okres trwania projektu. Dzięki zebranym informacjom będziemy mogli porównać, jaką pogodę tego samego dnia mieli nasi koledzy w Anglii, na Litwie i we Włoszech.

Nauczyliśmy się dzisiaj wielu ciekawych rzeczy np.: jak przeliczać stopnie Celsjusza na stopnie Farenheita. Czy wiecie, że ten słynny holenderski fizyk, który w 1725r. opracował termometryczną skalę Farenheita, urodził się w Gdańsku? Oprócz ręcznych pomiarów posługiwaliśmy się również aplikacją, dzięki której mogliśmy odczytać wysokość ciśnienia atmosferycznego, które mierzy się w hektopaskalach od nazwiska francuskiego fizyka Blai

Inna aplikacja posłużyła nam do monitorowania jakości powietrza. Wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 bardzo nas zatrwożyły. Dzisiaj stężenie PM10 przekroczyło poziom alarmowy! Musimy działać!

Rezultaty naszej pracy:

Pierwsza obserwacja meteorologiczna

Pierwsza obserwacja meteorologiczna